Stoppandemia, czyli wirtualna przestrzeń do przedstawiania sposobów, pomysłów i podpowiedzi na przezwyciężenie niebezpiecznych koronawirusów

Flaga Włoch Flaga Polski Flaga Niemiec Flaga Francji Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Szwecji Flaga Czech

Stoppandemia w nawykach

Im mamy więcej lat, tym trudniej poradzić sobie ze zmianą nawyków, ale też można. Uczymy się przez całe życie. To zdanie jest dwuznaczne, więc wyjaśnię co mam teraz na myśli: nie to, że całe życie musimy się uczyć, żeby podołać zmianom, ale to, że całe życie mamy zdolność uczenia się, tylko że w miarę jak przybywa nam lat, uczymy się dużo wolniej. Nie tylko z powodu pandemii (ale ta nieoczekiwanie zaistniała rzeczywistość uwyraźniła taką możliwość) można przykładowo zmienić standardy mieszkań w takim kierunku, żeby miały osobne małe pokoje na rozmowy wideo; warunki, które nie zagrożą naszej prywatności, mieszkania z... wideopokojami.

21 kwietnia 2021 r. (środa): Coś mi się przypomniało w konteście domowych sposobów walki z pandemią. Otóż zauważyłam kilka lat temu, jak zdecydowałam się na radykalną zmianę co do rodzaju noszonych tkanin, że można profilaktycznie odnajdywać i przezwyciężać te lęki, które mogą w czasie jakiejś infekcji okazać się niepotrzebnym balastem stresogennym, a to – jak wiadomo – raczej utrudnia walkę z chorobą. Chodzi o lęk przed przemijaniem. Ten oczywisty, ale zazwyczaj wyciszony ludzki lęk odezwał się we mnie na krótko (ale właśnie wyraźnie) wcale nie z chwilą, gdy zaczęłam nosić tylko lniane rzeczy, ale dopiero wtedy, kiedy do tego zrezygnowałam z syntetycznych nici. Nagle skonstatowałam, że jeśli umrę w lnianej sukience uszytej bawełnianymi nićmi, to wszystko okaże się... biodegradowalne. Ten zaskakujący chwilowy koszmar minął jak szczepionka i pozwala mi teraz nie tylko mniej się bać tego, co obiektywnie straszne, ale też na co dzień zdawać sobie lepiej sprawę z kruchości naszego życia, czyli nawet lepiej się odżywiać, a to jest na pewno pomocą do podtrzymywania lub odzyskiwania zdrowia, także w czasie pandemii.

powrót na stronę startową