Stoppandemia, czyli wirtualna przestrzeń do przedstawiania sposobów, pomysłów i podpowiedzi na przezwyciężenie niebezpiecznych koronawirusów

Flaga Włoch Flaga Polski Flaga Niemiec Flaga Francji Flaga Wielkiej Brytanii Flaga Szwecji Flaga Czech

content marketing tematyczny

Stoppandemia w psychice

Czy przezwyciężanie lęków, strachu, który przecież sam w sobie jest dobry, ponieważ pomaga nam uciekać w chwili jakiegoś poważnego niebezpieczeństwa, może przyczynić się do wystąpienia objawów zachorowania na koronawirusa, a może do ustąpienia tych objawów?

Szanując lęk przed zachorowaniem na covid-19 warto też pamiętać o rzeczywistości, którą psychologia nazywa „somatyzacją”. Abstrahując od samego pojęcia można uznać rzeczywistość, o której mówi: faktycznie ogromny stres sprawia czasem odczuwalne skutki w naszych organizmach, a wiadomo o tym co najmniej od czasów modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu (Jezus z przerażenia pocił się krwią), ale bywa, że o tym zapominamy. Wysoka gorączka, bóle stawów itp. wcale nie muszą oznaczać, że to te podłe koronawirusy. Możliwe, że tylko psychika. Jak to sprawdzić? Trzeba mniejszyć stres, czyli np. wypić herbatkę z melisy, zażyć magnez i witaminy z grupy B, trzeba też dbać o dobre odżywianie. Ode mnie na ten temat na razie tylko mało podpowiedzi, ale za jakiś czas na pewno będzie więcej.

Szanować psychikę to uznać jej możliwości i ograniczenia. Warto liczyć się także w mechanizmami obronnymi takimi jak wypieranie czy zaprzeczanie. Z tego względu, czyli po to, żeby ochronić psychikę, lepiej jest zgodzić się na tę pandemiczną rzeczywistość. Po prostu z tego jest więcej osobistych korzyści (większa szansa na uniknięcie zarażenia i ogromna szansa na pełną ochronę psychiki). Przecież chodzi o to, żeby wyjść z tej opresji cało.

powrót na stronę startową